19 Ekim 2016 Çarşamba

Sri Lanka notları / 5. gün

Sri Lanka gezimizin 5. gününde Kandy'den Ella'ya geçmek için çıktığımız yolda adanın en önemli gelir kaynağı olan çay tarlalarını ziyaret ettik, zaten Hint Okyanusu'nun İncisi olarak tabir edilen Sri Lanka 1972 yılından önce Seylan olarak bilinirmiş ve tek kelimeyle Seylan çayının anavatanı.
Çay üretimi Sri Lanka'da ilk olarak İngiltere'den getirilen tohumlarla gerçekleştirilmiş ve bugün adanın büyük bir bölümünü kaplayan bu eşsiz yeşillikteki tarlalar doğanın güzelliğine güzellik katmış.Araba yolculuğu ile ulaştığımız çay tarlaları ve fabrika gezisinin ardından herkesin gidince muhakkak yapın dediği adanın ormanlık alanları içerisinden geçen tren yolculuğu için çok şirin bir kasaba da kiraladığımız arabadan ve şoförümüzden ayrıldık o bizi akşam üzeri saatlerinde varmayı planladığımız Ella'da tren istasyonundan alacak.
Bu şirin kasabada güzel bir Hint yemeği yedikten sonra işte istasyona vardık fakat trenimiz gelmesi gereken saatten 1.5 saat geç gelince o eşsiz denilen manzara yerine sis inmiş ve kararmış bir orman görüntüsü karşıladı bizi.
Tren yolculuğundan görsel olarak beklediğimiz doyuma ulaşamasak da neyse ki şoförümüzle geç ve karanlıkta da olsa Ella'da buluştuk ve yeni otelimize yerleştik. Sabah uyanacağımız Ella'da Sri Lanka tatilinin en keyif aldığım bölümü yarın başlıyor takipte kalın :)

Hiç yorum yok: