6 Ocak 2012 Cuma

Yedi tepeli şehrimden bir köşe: Sultanahmet Camii

1609-1616 yılları arasında Sultan I. Ahmet tarafından İstanbul'daki tarihî yarımadada, Mimar Sedefkâr Mehmet Ağa'ya yaptırılan Sultanahmet Camii mavi, yeşil ve beyaz renkli İznik çinileriyle bezendiği için ve yarım kubbeleri ile büyük kubbesinin içi de yine mavi ağırlıklı kalem işleri ile süslendiği için Avrupalılarca "Mavi Cami (Blue Mosque)" olarak adlandırılır.
Ayasofya'nın 1934 yılında camiden müzeye dönüştürülmesiyle, İstanbul'un ana camii konumuna ulaşan Sultanahmet Camii külliyesiyle birlikte, İstanbul’daki en büyük yapı komplekslerinden biridir.
Benim için de İstanbul'un en sevdiğim köşesinde beni bekleyen Sultanahmet Camii tam bir huzur kaynağıdır. Hatırlarım bundan yıllar yıllar önce sadece huzur dolmak için buz gibi bir mart akşamında kendimizi koçişle Sultanahmet Camii'nin ışıl ışıl aydınlatılmış dış bahçesinde yüzümüz gökyüzüne dönük bulmuş, huzurla dolan yüreklerimiz ve sıkı sıkıya tutulmuş ellerimizle evimizin yolunu tutmuştuk...Hepimiz için huzurlu, mutlu, sevgi dolu ve bol kahkahalı bir haftasonu olsun :)

Sultanahmet Camii'si ile ilgili daha fazla bilgi için http://tr.wikipedia.org/wiki/Ana_Sayfa

1 yorum:

Syhn dedi ki...

inanır mısın bu ara gözümde tütüyordu.
teşekkür ederim