16 Mart 2017 Perşembe

Erzurum notları - TAŞHAN / Oltu taşı

Geçtiğimiz hafta sonu tam 7 sene sonra yolum tekrar yeni bir kayak macerası için Erzurum'a Palandöken'e düştü (ki kayaktaki maceralarım bir başka postun konusu:)).
2010 yılında ilk kez gittiğim Erzurum'u doyasıya gezmiş ve gezi notlarımı burada paylaşmıştım.
Bu defa da cumartesi-pazartesi kısa bir kayak tatili planladık ve tabii ki planın sonunu Erzurum merkezde yenecek cağ kebabına ve gezilecek olan Taşhan'a ayırdık :)
7 sene önceki gidişimde güzel bir yüzük aldığım Taşhan, takıların yanı sıra artan tespih ve erkek yüzüğü görüntüleriyle dolu vitrinleriyle erkeklerin de artık kadınlar kadar aksesuara önem verdiğini gösteriyordu :)
Erzurum'un Oltu ilçesinin kuzeydoğu kesiminden çıkarılmakta olan yarı değerli bir taş olan Oltu taşı kolay işlenebilme özelliğinden dolayı takı ve ziynet eşyası yapımında sıklıkla kullanılmaktadır. Genellikle siyah renkte olan oltu taşı bir karbon bileşenidir. Çoğunlukla siyah renkli olanı tercih edilse de vitrinlerde yeşil, mavi, kırmızı renkli takıları ve tespihleri görmek de mümkün. Yüzyıllardan beri yörede genellikle tek kişilik ve babadan oğula geçen ev-atölyelerde el ve küçük çaplı aletler marifetiyle üretilen ürünler hem Erzurum'da hem de Türkiye'nin çeşitli illerinde alıcı ile buluşmaktadır.












Bilgiler: https://tr.wikipedia.org

Hiç yorum yok: