12 Nisan 2011 Salı

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti notları-1

Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti, Akdeniz'de bulunan en büyük üçüncü ada olan ve Anadolu yarımadasının 65 km güneyindeki Kıbrıs adasının kuzey kısmında yer alan bağımsız bir devlettir. Bağımsızlığı Türkiye Cumhuriyeti dışında hiç bir ülke tarafından tanımmayan KKTC, bugün Türkiye ve Türk Silahlı Kuvvetleri'nin koruması altındadır.
Geçtiğimiz yaz ilk kez gittiğim Kuzey Kıbrıs'ta bir tur atmadan olmaz dedik ve kocişle Kuzey Kıbrıs'ın altını üzerine getirdik, akşam otelimize döndüğümüzde içimiz geçmişin acımasızlığıyla sızlamış, yüreğimiz yaşanan üzüntülerle burulmuştu.

Kuzey Kıbrıs'ta ilk durağımız BOĞAZ ŞEHİTLİĞİ oldu...
287 Türk Silahlı Kuvvetleri askeri ve 26 Kıbrıslı Türk askeri olmak üzere toplam 313 cenazeyi barındıran Boğaz Şehitliği Ağustos 2002'de Güvenlik Kuvvetleri Komutanı Galip Mendi'nin girişimleri ile restore edilerek anıtsal bir yapı haline getirilmişKuzey Kıbrıs'taki ikinci durağımız ise yürekleri acıtan, geçmişin en büyük kara lekelerinden biri olan BARBARLIK MÜZESİ idi...
4 Aralık 1963'te Kıbrıs'ta başlayan olayları takip eden, Kıbrıs Türk Kuvvetleri Alayı'nda görevli Binbaşı Nihat İlhan'ın 2 ay önce yanına aldırdığı ailesinin içinde bulunduğu evi 25-26 Aralık 1963'te EOKA'ya bağlı çeteciler tarafından basılmış ve ailesi burada kurşuna dizilerek öldürülmüş. EOKA'ya bağlı Rum çetecilerinin gerçekleştirdiği bu olaydan sonra Nihat İlhan'ın tek katlı evi müzeleştirilerek, 1 Ocak 1966 tarihinde ziyarete açılmış.
Müzenin kapıdan girişte sağ tarafta kırmızı boya ile tavandan aşağıya doğru insanın üzerine akan kan motifi verilen “Aralık 1963” yazısı göze çarparken, tavanda, baskından kalma kurşun izleri siyah çerçeve içerisinde gösteriliyor. Evin odalarından birinde 1963-1964 yıllarında yaşanan katliamlarla ilgili yabancı basında yayınlanan haberler sergilenirken, bir diğer odada şehit edilen Türkler, yok edilen kültürel miraslar, bir başka odada Mürüvvet İlhan ve çocuklarına ait eşyalar, son odada ise toplu katliamlarla ilgili siyah beyaz fotoğraflar bulunuyor.


Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti notlarım yarın tarihi yerler ve şehir görüntüleri ile devam edecek...

2 yorum:

Adsız dedi ki...

tüylerim diken diken oldu nilay :(((

Yine bir insalık rezaleti...

HerbiRenk dedi ki...

bu barbarlık müzesi gerçekten insanın kanını donduruyor. Sanki o gece yaşananların soğukluğu o banyoya mühürlenmiş gibi, ürkütücü bir görüntüsü var:(