29 Haziran 2017 Perşembe

AKUT Doğada Yaşam ile Anne-Çocuk Kampı

Geçtiğimiz sene instagram üzerinden bir arkadaşımın kızıyla birlikte bir anne-çocuk kampında olduğunu görmüş ve hemen Nil ile kendim için araştırmaya başlamıştım.
Araştırmalarım beni AKUT Derneğinin bir kolu olan Akut Doğada Yaşam ile buluşturdu ve biz de kızımla birlikte bu sene anneler gününde düzenlenen Anne-Çocuk Kampına katıldık.
Öncelikle şunu belirtmek isterim ki harika bir tecrübeydi... Hayatımda ilk defa çadırda kaldım, İpek böceğimizin doğumu ve büyümesi sürecinde Nil kuzumla uzun zamandır bu kadar baş başa kalmadığımı fark ettim ve AKUT'un tecrübeli ekibi sayesinde birçok bilgimi tazeledim ve yeni bilgiler edindim.
2 gün süren ve dolu dolu geçen Düzce'de Melen çayının yanındaki kamp alanımıza gittiğimizde kurulmuş hazır olarak bizi bekleyen çadırlarımızı gördük. Tüm anne ve çocukları geldikten sonra da çadırlarımıza yerleşerek kamp hayatına başladık.
Su oyunları, yarışmalar, yürüyüşler ve tabii ki eğitimler harikaydı.
Ben bir arkadaşım vasıtasıyla öğrendiğim bu kampı şimdi her gördüğüm arkadaşıma öneriyorum çünkü hem çocuklarınızla vakit geçirebiliyor, hem çocuklarınız eğleniyor hem de oluşabilecek birçok tehlikeye karşı hayatta kalma sırlarını yaşayarak öğreniyorsunuz.
Gece kapkaranlık havada sadece yıldızların ışığıyla ormanın derinliklerinde yürürken önündekine ve arkasındakine güvenmeyi, bilmediği bir yerde kaybolduğunda yönünü nasıl bulacağını, kendisine geceyi geçirmek için baraka nasıl yapabileceğini, ormanda nasıl ateş yakabileceğini, acil durum ve ilk yardım çantalarında neler olması gerektiğini ve bunları ne zaman nasıl kullanacağını, ip ve düğüm eğitimlerini, pusula kullanmayı, deprem öncesi ve sonrası yapılması gerekenleri, sel ve yangına karşı alınabilecek önlemleri ve daha birçok yararlı bilgiyi deneyimleyerek öğreniyor çocuklar. Gece kamp ateşi etrafında şarkı söyleyip, belki hayatlarında ilk kez yedikleri közde pişmiş patates ile mutlu oluyorlar :)
Gece çocuğunuzla birlikte kaldığınız çadırda ertesi güne kuş sesleri ile başlamaksa paha biçilemez.
Biz bu etkinliğe katıldığımız için çok mutluyuz...
Hem öğrenmek, hem eğlenmek hem de ülkemizin en önemli sivil toplum kuruluşlarından biri olan AKUT'a destek olmak için siz de bu güzel kampı deneyimleyin...

Detaylı bilgi için: http://www.akutdogadayasam.com/

Nil'in çadırıma bıraktığı anneler günü notu :)

Hiç yorum yok: